• Słuchawka77 436 29 95
  • SłuchawkaPrudnik. ul. Podgórna: 5
  • SłuchawkaSekretariat czynny: pn-pt 8:00-15:00
 

Transgraniczny projekt „TECHNIKA BEZ GRANIC” - Interreg V -A Republika Czeska - Polska

 

Nowoczesna Technologia w ramach projektu „Technika bez granic”

Wspólny projekt szkół technicznych z Prudnika i Bruntala w Czechach pozwolił na stworzenie dwóch pracowni, w których uczniowie będą mieli możliwość wkroczenia w świat nauki na miarę czwartej rewolucji przemysłowej.

„Pojęcie Przemysłu 4.0 oznacza unifikację świata rzeczywistego maszyn produkcyjnych ze światem wirtualnym Internetu i technologii informacyjnej. Ludzie, maszyny oraz systemy IT automatycznie wymieniają informacje w toku produkcji – w obrębie fabryki oraz w obrębie różnych systemów IT działających w przedsiębiorstwie. Przemysł 4.0 obejmuje cały łańcuch wartości: od złożenia zamówienia i dostarczenia komponentów dla trwającej produkcji, aż do wysyłki towaru do klientów. Przemysł 4,0 zakłada zmianę nie urządzeń ani procesów produkcji, a sposobu zarządzania samym procesem. Producenci, którzy wdrażają rozwiązania Przemysłu 4.0, mogą obniżać koszty produkcji. W ten sposób zyskują oni istotną przewagę nad konkurencją.”

Młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku będzie - już po wakacjach - wprowadzana w tajniki IT pod czujnym okiem nauczycieli przeszkolonych  podczas czterodniowego wyjazdu do Pragi. W czasie wyjazdu i szkolenia w firmie FESTO - jak tłumaczy Wojciech Ziarko, nauczyciel CKZiU w Prudniku -  poruszano głównie tematykę wykorzystania sprężonego powietrza do zasiania układów automatycznego sterowania procesami produkcji. Główne poruszane zagadnienia to:

- cechy i parametry sprężonego powietrza,

- budowa urządzeń wykorzystywanych w układach pneumatycznych,

- budowa i projektowanie prostych układów pneumatycznych,

- konstruowanie prostych układów pneumatycznych,

- sterowanie układami pneumatycznymi z wykorzystaniem sterowników PLC.

W nowym roku szkolnym wybrane grupy uczniów pojadą na podobne szkolenia i zajęcia do współpracujących firm w Pradze, Trnavie i Stuttgarcie.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Projekt „Technika bez granic” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy granice”.

 

Dziewczyna

Telefon/fax: 77 436 29 95
E-mail:

CKZiU w Prudniku
ul.Podgórna 5, 48-200 Prudnik,
godziny pracy sekretariatu: 8:00-15:00

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2022 CKZiU w Prudniku

System CMS Logotyp Inspiracyjny Admin Projekt i wykonanie Logotyp Webinspiracje